Řez živých plotů

Řezání živých plotů

Řez živých plotů

Řez volně rostoucích keřů je nedílnou součástí péče o zeleň. Máme k dispozici velice kvalitní plotostřihy, které nám pomáhají v udržování živých plotů. Máme nejen kvalitní stroje pro tuto činnost, ale i naše znalosti dopomáhají naší komplexní údržbě. 
Především dlouho neudržované keře bývají často proschlé a rozhodně tak neplní svoji estetickou funkci. Odstranění suchých větví dá keři opět zdravý vzhled. Průklestem keře se docílí především jeho zesvětlení a následně lepší obrůstání (tvorba nových mladých větví vyrůstajících ze zóny větvení, která by měla být co nejníže zemi, nejlépe mělce pod zemí) a tím i kvetení.

Význam živých plotů

Živé ploty ovlivňují mikroklimatické poměry na stanovišti .

Termín výsadby živých plotů

Rostliny na živé ploty zakoupíte v květináčích a můžete vysazovat od jara do podzimu. Je vhodné před výsadbou rostlin půdu obohatit kompostem nebo zahradnickým substrátem, případně přimíchat některé z pomalu působících hnojiv.

Výsadba dřevin

Vzdálenost výsadby volíme dle typu živého plotu. Jehličnany, například zeravy, sázíme asi 80 cm od sebe, vzdálenost u volně rostoucích živých plotů volíme podle použitého druhu mezi 50 - 100 cm.

Letní řez se doporučuje především u silně rostoucích živých plotů, jako jsou habry, babyky. První letní řez můžete udělat už koncem června.

Druhý řez pak následuje v srpnu. Pozdější řez už není vhodný, neboť čerstvé výhony potřebují ještě do podzimu zesílit. Řežete-li příliš pozdě, nové větévky do zimy nestačí zdřevnatět a jsou náchylné k poškození mrazem.

 Pořezanou hmotu pečlivě shrabejte a zkompostujte ji. Chcete-li v brzké budoucnosti založit další živý plot, můžete z odřezaných špiček výhonů nastříhat řízky a vypěstovat si mladé rostliny. od srpna také u jehličnanů, jako je thuje nebo cypřišky.


Vysoký živý plot - Chcete-li, aby váš plot měřil dva metry, nečekejte s řezem, až dosáhne požadované výšky, neboť by mohl začít odspodu vyholovat. Plot sestřihněte, jakmile dosáhne výšky jednoho metru; potom od země zhoustne. Nechte plot, aby každý rok povyrostl o 15–20 cm, dokud nedosáhne konečné výšky.

Strany řežte mírně našikmo - Při seřezávání živého plotu začněte dole a postupujte směrem vzhůru. Začnete-li s řezem nahoře, odstřižené větévky budou padat na nižší partie a řez pak bude obtížnější.
 Abyste dosáhli pěkně vypadajícího živého plotu, který je zelený odshora dolů, seřezávejte strany poněkud šikmo, se sklonem asi 1:10, takže horní část plotu bude užší než část spodní. Díky tomuto tvaru pronikne ke spodní části živého plotu více světla i vody.

Řezání a stříhání živých plotů od 10 Kč za m²

10 Kč za m²
od
Ceník stříhání živých plotů